kuriozitete:

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë "Detin Botëror" I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2).

1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit është "Uaston hajde këtu - më duhesh" dhe është thën nga shpikesi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uaston. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik.

Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeq.

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Paratë në formën e kartmonedhave janë përdorur për herë të parë nga dinatia Song (905-1279) Kinë.

Pentagoni është zyra më e madhe në botë. Kjo ndërtesë e famshme, që është Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, është ndërtuar brenda 16 muajve gjatë Luftës së Dytë Botërore, në Arlington në shtetin e Virxhinias. Kapaciteti i saj u llogarit të zinte rreth 40 000 njerëz. Ka rreth 28 kilometra korridorë, 7 754 dritare, 284 banjo dhe një hapësirë parkimi për 8770 makina.

Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë.

Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

Njerezit te cilet degjuan per vdekjen e tyre (Kuriozitet)
Dick Cheney.
Zevendes president i ShBA-se. Dick Cheney, eshte nje nga "te prekurit" e incidentit te CNN-it.Drafti i nekrologjise se tij, qe eshte bere ne baze te draftit te mbretereshes, e pershkruante Cenin si nje "mbretereshe te harmonise" dhe "Gjyshen e preferuar britanike"
Kurt Cobain
Idhulli i muzikes rock eshte nje nga te famshmit, vdekja e te cilit eshte lajmeruar perpara kohe. Ka qene pikerisht CNN-i i cili raportoi vdekjen e Cobbain, Megjithese ne fakt muzikanti i njohur ishte ne koma......
Zoteria qe ha gjithcka - Edhe metal

Michel Lotito (lindur me 15 qershor 1950 ) eshte nje Francez interesant, i vecante dhe teper argetues. Lotito, i cili ka lindur ne Grenoble, eshte i famshem ne konsumimin e gjerave te patretshme dhe njihet si Monsieur Mangetout (Zoteria gjithcka-ngrenes).
Lotito eshte ne gjendje te haje metal, xham, gome e keshtu me rradhe ai ka mundur te haje bicikleta, televizore dhe nje avion Cessna 150 qe perdoret per stervitje pilotimi.
Lexo me shume

Trupi i Njeriut

1) Gjatesia nga kyci I dores deri tek berryli eshte e njejte me gjatesine e shputes se kembes.
2) Zemra juaj rreh 101,000 here ne dite. Gjate jetes ajo do te rrahe rreth 3 bilion here dhe do te pompoje rreth 400 miljon litra gjak.
3) Goja juaj prodhon 1 liter peshtyme ne dite.
4) Ne pergjithesi njerezit mund ta mbajne frymen per rreth nje minute. Rekordi boteror eshte 7 minuta e gjysme.
5) Ju merrni fryme rreth 23,000 here ne dite.
6) Ju flisni rreth 5,000 fjale ne dite – megjithese 80% e te folurit eshte bashkebisedim me vetveten.
7) Truri I Ajnshtajnit ishte ne nje nivel mesatar madhesie ( 1375 gram).


Art dhe letersi


1) Picasso mund te lexonte perpara se te ecte dhe fjala e tij e pare ishte fjala laps ne Spanjisht.
2) Sumerianet shpiken shkrimin ne shekullin e katert para Krishtit.
3) Libri i pare historik , Historia e Madhe Universale u publikua nga Rashid-Eddin i Persise ne vitin 1311.
4) Bibla eshte akoma libri me i shitur ne bote.
5) Ne 1097, Tortula nje grua nga Salerno, shkroi librin Semundjet e Grave- ai u perdor ne shkollat e mjeksise per 600 vjet.
6) Filozofi Grek Aristoteli shkroi librin Meteorologjia ne vitin 350 para Krishtit – ai ngeli si libri standart per motin per 2000 vjet.


Termete
Afersisht nje milion termete bien cdo vit.Nga keto nje termet i madh bie cdo dy jave nen det.
Nafta ne Alaske
Tubacionet e Naftes ne Alaske shtrihen rreth 1300 km nga Oqeani Arktik ne Alasken e jugut. Dhe per te pershkuar kete rruge nafta nxehet te pakten deri ne temperaturen 45°C per ta bere ate te mos ngrije gjate rruges ne tubacion.

Emigrantët

Rrethë 175 milion njerëz apo rrethë 3 % të popullatës së tokës nuk jetojn në vendëlindje.

Shtetet ku më së tepërmi ka emigrant:

SHBA = 34,9 milion njerëz

Rusi = 13,2 milion njerëz

Gjermani = 7,3 milion njerëz

Ukrainë = 6,9 milion njerëz

Francë = 6,2 milion njerëz

Të rinjët finlandez më të aftëtit për lexim në botë.

Simbas organizatës OECD të shteteve të zhvilluara finlandezët kanë aftësi shumë të larta të leximit. P.Sh 15 vjeçarët e finlandës janë shumë larg të tjerëve. Finlanda edhe ashtu duket si shtet i mrekullive në edukim dhe arsim.

Lapsi më i shtrenjët

Lapsi Diamond i bërë nga kompania Zvicërrane Caran d'Ache u shit në Londër me një shumë prej 169000 funta. Lapsi është bërë në memorie të Antoni Gaudinit. êshtë i mbshtellur nga argjenti rubium. Maja e lapsit është 18 karat ari dhe është i mbshtjellur me 5072 gurë diamant dhe 96 gurë të rubinit.

Ngrënja e peshkut në vitë për banor.

Islanda 93 kg banorë / vitë

Japonia 68 kg banorë / vitë

Spanja 39 kg banorë / vitë

Portugalia 37 kg banorë / vitë

Finland 33 kg banorë / vitë

Francë 27 kg banorë / vitë

Suedi 27 kg banorë / vitë

Greqi 24 kg banorë / vitë

BE 22 kg banorë / vitë

Luani adaptoi viqin e antilopës

Keni një luanesh ka adaptuar për herë të dytë për tu kujdesur për të një viq të antilopës. Këtë luanesh e kanë parë të kujdesët për viqin në dhjetor. Dy javë më vonë një luan tjetër e kishte ngrën viqin. Nga gjysma e shkurtit luanesha prap kishte marrë një viq tjetër për tu kujdesur por, kësaj rradhe mbikqyrësit e parqeve ia kanë marrë atë luaneshës.

Bubërrecat kanë super lidhëshmëri.

Shoqëria më e madhe e bubërrecave që është gjetur deri tani jeton në Europë, në një rajon prej 5700 km.

Simpas një shkenctari zvicërran, një shkenctari tjetër nga Franca dhe Danimarka në një pjesë Spanjolle dhe atë Italiane jetojn me miliarda bubërreca të Argjentinës. Për arsye se ata janë ndër veti të një gjaku ata nuk luftojn ndërveti dhe nuk krijojnë shoqëri të luftojnë njëri me tjetrin. Kemi të bëjm me llojin të cilkët janë shumë të organizuar në kryerjen e detyrave. Ky lloj nga Amerika latine në Europë ka arritur në vitet e 20-ta në bimët dhe pemët e transportuara me anije në atë kohë.