postuar nga liridon maloku    e diele, 01 mars 2009

Libraria Islame - Libra Fetar Islamik Shqip dhe libra tjere


Abdul Vehabi dhe Vehabizmi ne Driten e Provave

 

Ne e dijme se pak njohuri ka rreth vehabizmit dhe vehabisteve ne trojet shqiptare. Shkrimet kritike kane munguar deri koheve te fundit. Ne ju ofrojme edhe librin tjeter

 

E vërteta rreth vehabizmit dhe vehabistëve!


Libri Parathaniet e Nostradamusit

 

Eshte nje liber me rendesi te vecant per shqiptaret. E ka shkruar Adnan Abrashi Nanda. Nostradamusi ka lene thenie te mencura per shume fenomene dhe e ardhmja eshte fshehtesia e predikimeve simbolike te tij.

 

Kliko ketu ta shkarkoni librin FALAS


Ky liber i Sharaviut eshte perkthyer Shqip dhe duhet te lexohet me vemnedje. Kemi te bejme me jeten e kesaj bote dhe me te ardhmen tone ne boten e perketshme. Neglizhimi ose mohimi i saj do te na kushtoje shume. Nuk do te deshiroje qe asnje nga bashkombesit e mi dhe askush nga mbare qeniet njerezore, t'a humbaste rrugen e drejte.  Librin e ka perkthyer Muhamed Jusufi dhe ju mund ta lexoni Falas vetem, duke klikuar ketu...>>


E mira dhe e keqja eshte liber i Sharaviut i perkthyer Shqip nga Muhamed Jusufi.  Ne fillim te librit Sharaviu i lutet  Allahut, qe librat e tij te pasurojne, rrisin, dhe lartesojne kuranoteken tone, te behen ndricues te rruges se udhezimit dhe nur ne zemren e njerezve, drejt drites se imanit - besimit Islam. Ju vellezer ne mergim dhe kudo qe jeni, mund te klikoni ketu qe te lexoni kete liber...>>


Tryeza me teme "Identiteti kulturor dhe kombetar  shqiptar" eshte aktiviteti i pare me permasa kombetare i Shoqates Kulturore "Zeri Yne". Lexuesi i ketij libri do te kete rastin qe per tematiken e identitetit kulturor dhe kombetar shqiptar, te degjoje argumente te shumta, te cilat me pare mbase edhe nuk i ka pasur kaq ne menyre eksplicite te shpalosura para vetes... Ju mund te klikoni ketu qe te lexoni kete liber falas...>>


Zgjimi i Islamit

ne Anduluzine e sotme

Ky libër, që është pranë jush, është i 31-ti me radhë Zgjimi islam në Andaluzinë e sotme të prof. dr. Ali el Mansur el Kitani dhe i përket serisë së librave “Libri i Ummetit”, të cilën e boton Qëndra e Hulumtimit dhe In-formimit, nën mbikqyrjen e Zyrës Ligjore dhe Çështjeve Fetare të shtetit të Katarit. Kjo zyrë ndihmon në ngritjen e kulturës, civilizimit dhe vetëdijes muslimane.  Kliko ketu te lexoni nje realitet te ri ne Spanje...>>


Roli i Kishës Ortodokse Serbe

gjatë historisë në Ballkan

"Burimet hyjnore, shpirtërore të dhunës serbe ndaj shqiptarëve dhe fqinjve tjerë janë në Qëndrimet e etërve të Sinodit të Nikesë më 325 (Iznikut të sotëm në Turqi), në Sinodin e Konstantinopolit më 381 mbi çështjet e dogmave të Kishës, kur erdhi edhe deri te skizma dhe më 1054 deri te ndarja përfundimitare." Tani edhe kete studim mund ta lexoni FALAS, duke klikuar ketu...>>


Biseda e perditshme Shqipe, Angleze dhe Arabe

Ky eshte nje fjalor liber i perpunuar nga kosovari ne Brunei Fehim Xhaferi. Ne kete liber ju i gjeni tri gjuhe te komunikimit: shqip, anglisht dhe arabisht. Ata qe kane pasione gjuhet e huaj ne komunikim, ky liber eshte i qelluar dhe mund ta shkrkoni Falas.

Fjalor Shqip Anglisht dhe Arabisht

 

 

 

Libra me Poezi Shqip, Romane dhe Drama Shqip FALAS


2001 FUNDI I BOTES eshte liber i shkruar ne vitin 1996 nga Musa Lamallari. Libri ndahet ne 7 kapituj dhe ne secilin kapituj trajtohen tema interesante, ku autori mundohet te tregoje disa kronologji te ngjarjeve qe kane ndodhur apo priten te ndodhe... Ky ishte nje liber i pare i ketij lloji nga nje teolog i botuar ne Shkup nga URTESIA.

Ju kete liber mund ta lexoni poashtu FALAS

 

Libri Historia e Fese Hyjnore eshte botuar ne Shkup ne vitin 1998 dhe sipas recenzimit te Dr. Ferid Muhiq "Ky liber i autorit, Musa Lamallari, paraqet praktikisht prezentim te pare sistematik nga fusha e Historise se Feve ne hapesiren e Republikes se maqedonise, si ne gjuhen shqipe, ashtu edhe ne maqedonishte...>> Ne jemi ka bejme perpjekje te angazhojme dikendin te na dergon kete liber ne CD... >>


"Burimet hyjnore, shpirtërore të dhunës serbe ndaj shqiptarëve dhe fqinjve tjerë janë në Qëndrimet e etërve të Sinodit të Nikesë më 325 (Iznikut të sotëm në Turqi), në Sinodin e Konstantinopolit më 381 mbi çështjet e dogmave të Kishës, kur erdhi edhe deri te skizma dhe më 1054 deri te ndarja përfundimitare." Tani edhe kete studim mund ta lexoni FALAS, duke klikuar ketu...>>

Roli i Kishës Ortodokse Serbe

gjatë historisë në Ballkan

 

Studimi i sonetit ne poezine shqipe, ka qene nje preokupim i hershem i Dr. Milazim Krasniqit, qe nga vitet 1986-1989, kur ai ka studiuar sonetet e Ndre Mjedes. Sot studentet e univerziteteve shqiptare kane nje liber rreth sonetit qe mund ta lexojne FALAS vetem ne Lis@net. Kurse tema rreth sonetit ne kete liber me siguri se do te hap rrugen edhe per libra tjere me kete tematike. Kliko per kete liber...>>


Duke qenë nën trysni nga shumë anë, na ka ndodhur të përplasemi andej-këndej e ta humbim ekuilibrin. Pastaj kanë pasuar ndëshkimet për gabimet e bëra. Kështu kemi qenë të përfshirë në shtjellën ngulfatëse të historisë deri në ditën e sotit. Ishalla tash e tutje e kuptojmë misionin tonë të vërtetë dhe kthehemi në identitet, aty ku mund ta marrim fuqinë që të jetojmë të lirë e me nder.  Kliko ketu te lexoni romanin Fotografite e Kujtimeve...>>

Romani Shqip Fotografite

e

Kujtimeve


MILAZIM KRASNIQI

 

ALI PASHE TEPELENA


RULET RUS PËR ALI PASHËN
Dramë në shtatë pamje

Drama Shqip

Ali Pashe Tepelena


Me poshte ne kemi leshuar ne internet edhe tri drama tjera te shkruara nga dramaturgu shqiptar Dr. Milazim krasniqi

 

MONEDHA E GENTIT

1999 TRAGJEDI SHQIPTARE

LULJA E SHPETIMIT  

Drama dhe Poezi

Shqip

nga

Milazim Krasniqi